Barış Özdemir, 2010 yılında başladığı ‘Balanced Body’ pilates sertifika programının tüm sertifikalarını 2013 yılında tamamladı ve yine aynı yıl Balanced Body Compherensive Trainer (Uzman Eğitmenlik) sınavını da başarıyla geçerek, Türkiyede Balanced Body Uzman Eğitmenliğini Tamamlayan ilk eğitmenlerden biri olmuştur (2013).

         Aynı zamanda bir Biyolog olan Barış Özdemir, üniversite döneminde Anatomi ve Fizyoloji alanında çalışmalarda bulunmuş ve bu bilgi birikimini Pilates sistemine de aktarmıştır. 

         2018 yılında dünyanın en prestijli Pilates birliği olan ‘Pilates Method Alliance (PMA)’ın da sınavını başarıyla geçerek, Türkiye’nin PMA sertifikalı ilk eğitmenlerinden biri olmuştur. Barış Özdemir, Türkiye Cimnastik Federasyonu Pilates Antrenörlüğü sertifikalarına ve vizelerine de sahiptir.

         'Balanced Body Türkiye’ eğitim merkezinde görev aldığı 5 yıl boyunca 100'den fazla eğitmenlik eğitimi ve workshop'a katılıp, buradaki pilates eğitmenlerine stajları için pilates dersleri vermiştir.

          Barış Özdemir 2016 yılında kurduğu Code Pilates Academy’ ile, Türkiye ve Dünyanın Farklı Ülkelerinde yüzyüze ve online eğitimler verip, alanında uzman pilates eğitmenleri yetiştirmektedir.